Vi støtter Wasim Zahids råd om å spise mer plantebasert. Men når det gjelder egg og kjøttpålegg, fremstiller han disse matvarene som sunnere og viktigere enn det den oppsummerte vitenskapen tilsier, skriver innsenderne.

Hvor mange egg om dagen er det trygt å spise, Wasim Zahid?

DEBATT: Vi lurer på hvorfor Zahid mener det er greit å spise opptil to egg daglig – altså dobbelt så mye som det kostrådene anser som trygt.

Publisert

Forskersonen er forskning.nos side for debatt og forskernes egne tekster. Meninger i tekstene gir uttrykk for skribentenes holdninger. Hvis du ønsker å delta i debatten, kan du lese hvordan her.

Kostrådene er klare: Mer enn ett egg om dagen kan øke kolesterolet og skade helsen. Dette støttes blant annet av en ny oversiktsartikkel publisert i National Library of Medicine. Også noen av verdens største fagmiljøer, som USAs ernæringsråd, American Heart Association og Harvard universitet advarer mot høyt inntak av egg og anbefaler forsiktighet.

Vi er derfor glad for at den kjente legen Wasim Zahid i sin Youtube-video anbefaler  et hovedsakelig plantebasert kosthold og moderasjon med egg. Samtidig stiller vi spørsmål ved at Zahid mener det er greit å spise opptil to egg daglig – altså dobbelt så mye som det kostrådene anser som trygt.

Fagmiljøene er samstemte: Vår forsiktighet med egg og kolesterol

Egg er en av de største kildene til kolesterol i kosten og har lenge vært koblet til økt risiko for hjerteinfarkt og åreforkalkning. Ifølge kostrådene kan mer enn ett egg om dagen kan forverre forholdet mellom det «dårlige» (LDL) og det «gode» (HDL) kolesterolet

Vi stiller oss også undrende til Zahids anbefaling om regelmessig inntak av kyllingpålegg.

Derfor er vi overrasket over at Zahid sier det motsatte.

USAs kostråd, Dietary Guidelines for Americans (2020-2025), presiserer at kolesterolinntaket bør holdes «så lavt som mulig uten å kompromittere kostholdets næringsmessige tilstrekkelighet» (se side 44). For dem som har diabetes er det spesielt alvorlig

Diabetes i seg selv øker risikoen for hjerte- og karsykdommer, og er ofte forbundet med høyt kolesterol. Zahid nevner at diabetikere bør være forsiktige, men vi mener han burde følge kostrådene fullt ut, både norske og internasjonale – og ikke anbefale mer enn ett egg per dag. 

Kolesterol finnes kun i mat fra dyr

Kolesterol finnes kun i mat fra dyreriket, og egg topper listen. Hvis man velger å spise så mye som to egg om dagen, får man i seg mer kolesterol, og bør da kutte ut andre kolesterolrike matvarer som ost, smør og kyllingkjøtt.

Selv om det er mettet fett, og ikke kolesterol alene, som har størst innvirkning på kolesterolverdiene i blodet, som påvirker kolesterolverdiene mest, er det verdt å merke seg at matvarer rike på kolesterol ofte også inneholder mye mettet fett. 

Personer med økt risiko for åreforkalkning, hjerneslag eller andre hjerte- og karsykdommer bør være særlig påpasselige med kolesterolinntaket. Her bør det ikke tas noen unødige sjanser.

Overdrevent fokus på egg som næringskilde

Mange ser på egg som næringstett mat, men dette er en sannhet med modifikasjoner. Et middels stort egg veier bare 55 gram og bidrar med begrensede mengder næringsstoffer. Skal egg spille en vesentlig rolle for næringsinntaket, må man spise flere om dagen – noe som kan medføre helserisiko.

Protein er dessuten blant de mest oppskrytte næringsstoffene. De fleste nordmenn får i seg mer enn nok protein. Ifølge Helsedirektoratet kan barn faktisk få i seg helseskadelig mye protein.

Derfor mener vi at Zahid heller burde fremheve plantebaserte proteinkilder – slik blant annet Harvard anbefaler og her.

American Heart Association viser til forskning som konkluderer med at å erstatte eggprotein med planteprotein kan redusere risikoen for hjerte- og karsykdom med hele 21 prosent. 

Kyllingpålegg er ikke sunt

Vi stiller oss også undrende til Zahids anbefaling om regelmessig inntak av kyllingpålegg. Selv «naturelt» kyllingpålegg er bearbeidet kjøtt – og det er bred enighet om at dette bør begrenses så mye som mulig. 

Bearbeidet kjøtt regnes som kreftfremkallende av ledende helseorganisasjoner. Les mer om kostråd fra Helsedirektoratet. 

Vi støtter Wasim Zahids råd om å spise mer plantebasert. Men når det gjelder egg og kjøttpålegg, fremstiller han disse matvarene som sunnere og viktigere enn det den oppsummerte vitenskapen tilsier.

Om forfatterne: Tanja Kolchenko er leder i foreningen Mat for helsen, som fremmer økt inntak av plantekost og mindre kjøtt. Kolchenko driver også bloggen Vegetarlegen og er styremedlem i Dyrevernalliansen. Nina Johansen er styremedlem i Mat for helsen.

Vi vil gjerne høre fra deg!

TA KONTAKT HER
Har du en tilbakemelding på dette debattinnlegget. Eller spørsmål, ros eller kritikk til Forskersonen/forskning.no? Eller tips om en viktig debatt?

 

 

 

Powered by Labrador CMS